Kétségtelen, hogy az Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative – BRI) még akkor is átalakította a világot, ha nem minden területen nevezhető sikeresnek. Az eredmények a nyugati vezetők figyelmét is felkeltették, ezért megpróbálnak versenyre kelni a kínaiak programjával. Tíz évvel Hszi Csin-ping kínai elnök bejelentését követően ma már szinte mindegyik komolyabb nemzetközi szereplő ismertette a saját tervét a világ áthuzalozására. Az elemzés az új elképzelések bemutatása mellett arra is kitér, hogy mekkora eséllyel lökhetik ki Kínát a „Selyemutak versenyének” vezető hatalmának szerepéből.
Először nyerte el magyar program a Globális Fenntarthatósági Nagydíjat a Golden World Awards versenyen, és lett 2023-ban az ENSZ Fenntartható Fejlődési céljait legjobban támogató edukációs kampány a világon. A Pressinform kommunikációs ügynökség által életre hívott, országhatárokon átívelő Tehetsz méh többet! kezdeményezés a beporzók pusztulásának veszélyeire és a méhészek szerepére hívja fel a figyelmet. A Nemzetközi PR Szövetség (IPRA) egyik legnagyobb presztízsű elismerését Barcelonában adták át, a legjobb fenntarthatósági kampányt több száz pályázó közül választotta ki a nemzetközi zsűri.
Felemás várakozásokkal indult az idei G20 találkozó Indiában. Az amerikai Council on Foreign Relations (CFR) például kifejezetten pesszimista kilátásokat fogalmazott meg csúcs előtt. A kritika szerint a szervezet már nem tudja betölteni a neki szánt szerepkört és a korábbi csúcsidőszakhoz képest jelentős visszaesés tapasztalható. Ennek ellenére a tárgyalások nem tekinthetők sikertelennek, számos pontban előrelépéseket tudtak megállapodni, viszont egyértelműen India profitált belőle a legtöbbet.
Pekingben fokozzák az Egyesült Államok kémei elleni fellépést. A kedélyeket egy nemrégiben napvilágot látott eset borzolja, akkor az amerikai Központi Hírszerzési Ügynökség (CIA) egy kínai ügynökét fedték fel a pekingi hatóságok.
A nyugati országok számára kényelmetlen az eritreai helyzet, ezért igyekeznek magukat távol tartani az afrikai diktatúrától. Az ország azonban geostratégiai szempontból kedvező helyen fekszik, innen egyszerre érhető el az Indiai-óceán, a Perzsa-öböl és a Vörös-tenger is. Ez kinyitja a kaput Oroszország és Kína előtt, akik igyekeznek be is törni az afrikai piacra - írja a South China Morning Post.
Alaszka partjainál jelent meg egy összesen tizenegy hajóból álló közös orosz-kínai flotta. A fenyegetésre erősen reagáltak Washingtonban, négy rombolóhajót és több repülőgépet küldtek a flotilla szemmel tartására. Az Egyesült Államok tisztségviselői szerint az ilyen jellegű, egyre gyakoribbá váló hadgyakorlatok a mélyülő orosz-kínai kapcsolatokról árulkodnak - írja a Wall Street Journal.
A múlt héten Peking új törvénnyel erősítette meg nemzetközi ambícióit és a párt hatalmát. A törvény a kínai érdekek védelméről szól, és az ország külpolitikai irányvonalának jövőjét jelzi. Az elemzők szerint egyelőre hatása attól függ, hogy mennyire kívánja alkalmazni Peking - írja a BBC.
A közép-amerikai országok nem számítanak a világpolitika kiemelkedő színterének, a diplomaták jellemzően az Egyesült Államok befolyási övezetébe sorolják a térséget. Az elmúlt években azonban érzékelhetővé vált a terület felértékelődése, ez a megnövekedett kínai figyelemnek köszönhető.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint Európa gázellátását jobban sújthatja a kínai kereslet vártnál nagyobb mértékű megugrása idén, mint az orosz gázszállítások teljes leállása - írja a Bloomberg.
Ismét megnyílt a lehetőség hazai szervezetek előtt a Nyugat-Balkáni Zöld Központ támogatásával a
magyar zöld technológia és szaktudás alkalmazására a balkáni országok klímavádelmi vállalásainak
teljesítése érdekében – mondta Dr. Örlős László, a Nyugat-Balkáni Zöld Központ ügyvezető
igazgatója a KLíMA – Zöldpolitikai Percek podcast beszélgetése során.
A Z generáció munkaerőpiacra való belépésével a történelem során először öt generáció fog együtt dolgozni, miközben a dolgozói elkötelezettség kérdése fokozott szerepet kap majd a munkahelyeken - többek között ezek a változások fognak leginkább hatni a munka világára 2016-ban. Az ADP összeurópai felmérése öt kulcsfontosságú trendet azonosított, amivel a munkavállalók és a cégek találkozni fognak jövőre (ha eddig nem találkoztak volna).
Továbbra is fókuszban a kereskedelmi háború.
Ki lesz ezután az új iránytű?
Az amerikai elnök leszögezte, senkit sem enged el büntetés nélkül.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.